To już kolejny rok, kiedy lepimy krzyże dla Kasisi. Wykonane przez nas przedmioty zostaną wystawione na kiermaszu charytatywnym w kościele OO. Jezuitów w Toruniu. Grupa studentów z Projekt Zambia Toruń gromadzi w ten sposób środki dla dzieci z sierocińca w miejscowości Kasisi w Zambii. Dla nas to kolejna okazja, żeby zrobić coś celowego! Pan Zbyszek z pracowni technicznej zrobił dla nas formatki, każda z tektury i czterech naklejonych prostokątnych kawałków drewna. Wystarczy zapełnić kęsami gliny środek i … glina przybiera naturalny kształt krzyża!
Damian zabiera się do pracy jak zwykle z entuzjazmem. Na swoim wózku ma dołożony roboczy pulpit ze sklejki, więc wszystkie potrzebne do pracy materiały ma w zasięgu. Lewą ręką urywa kawałki gliny i układa je w formatce. Potem pomagam mu docisnąć je, żeby się zlepiły. Na koniec Damian ozdabia powierzchnię krzyżyka glinianym stempelkiem.
Adam -zwykle woli na zajęciach siedzieć na sakwie. Dosiadłam się do niego z potrzebnymi materiałami. Na początku pomagałam mu odrywać kęsy gliny, potem już działał sam, wciąż jednak potrzebował zachęty aby podejmować czynności. Efekt pracy widać na ostatnim zdjęciu 🙂
Seweryn lubi modelować w glinie nawet najdrobniejsze szczegóły – pasyjka na krzyżu jest wyrazista – Jezus ma koronę cierniową na głowie a ręce i nogi w prawidłowych proporcjach.
Michał do cyzelowania szczegółów używa wykałaczki. Przy pracy czasem wychwytujemy nowe, trudne słowa na przykład – perizonium. Co to może być? AAA! To ta spódniczka, którą Pan Jezus ma na biodrach! Nie tak łatwo zapamiętać…
Kacper świetnie wie, dla kogo i po co pracujemy, dlatego pracuje ze skupieniem i zaangażowaniem. dokleja we właściwe miejsce pasyjkę, razem drapiemy włosy i brodę igiełką do gliny… a oczy i usta? -pytam. Znów pojawia się temat – jaką minę mógł mieć Jezus wiszący na krzyżu…?, no… – smutną! Ale dłonie i tak odruchowo prowadzą igłę – trochę w grymas, trochę w uśmiech. Takie to są te nasze krzyże dla Kasisi! 🙂
Justyna ma styl indywidualny i zamaszysty – nie wykańcza prac drobiazgowo i dokładnie. Dzięki temu są one niepowtarzalnie ekspresyjne – twarz Jezusa z zagmatwanym rysunkiem jest naprawdę przejmująca!
Krzyż Pawła jest bardzo dobrze wykonany technicznie – dokładnie wypełniony gliną. Autor lubi proste linie i geometryczne wzory. W takim też stylu jest przedmiot przez Niego wykonany.